Ekscentryczny wujaszek i ukochany syn

Gdy szef jest kapryśny lub niezdolny do działania, taki jak opi­sałem wyżej, często pojawia się w jego otoczeniu jeszcze jedna oso­ba, posiadająca pewną wiedzę w dziedzinie, w której szef nie jest kompetentny. Takiego człowieka przedstawia się zwykle jako eks­perta, mimo że często wcale nim nie jest. Nierzadko przypomina urzędnika policji skarbowej, którego główna umiejętność polega na wynajdywaniu okoliczności usprawiedliwiających samowolę naczelnego gada. Zarabia zwykle kupę forsy i zachowuje się jak wysoko kwalifikowany pachołek.

Na tym stanowisku można najczęściej spotkać dwa typy ludzi. Pierwszy to ekscentryczny wujaszek. Jego wiadomości na temat spraw finansowych pochodzą sprzed dwudziestu lat. Bywa samo­chwałą i posługuje się perswazją. Jest lojalny w stosunku do sze­fa i tylko szefa.

Drugi typ to zwykle ktoś inteligentny i ambitny, świeżo upie­czony absolwent szkoły biznesu lub wydziału prawa. Traktuje swoją pozycję jako możliwość szybkiego zdobycia władzy.

Jeżeli masz ochotę wziąć się za jednego z szefów-Tatusiów, ci dwaj mogą stać się jego piętą Achillesa. Ekscentryczny wujaszek i ukochany syn popełniają zwykle zasadniczy błąd: dla Tatusia są gotowi podjąć ryzyko pomyłki. W sytuacji zagrożenia Tatuś rzuci ich na pożarcie gadom, by ocalić własną skórę. Za to właśnie, a nie za swoje wiadomości, wujaszek pobiera tak wysoką pensję.

Niekiedy ludzie nie zdają sobie sprawy z faktu, że przyjmuje się ich do pracy na stanowisko tego typu. Jeżeli znajdziesz się w podobnej sytuacji, porozmawiaj z osobą, która pracowała ostat­nio w takim charakterze. Postaraj się dokładnie dowiedzieć, jakie są wymagania i jakie obowiązki należy wypełniać. Ekscentryczny wujaszek i ukochany syn powinni zrozumieć, że – nawet gdy po­pierają system Tatusia ze wszystkich sił – oni poniosą koszty upadku szefa.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.