Unikanie reakcji gada

Czy kiedykolwiek stanąłeś twarzą w twarz z rozjuszonym sze­fem, klientem lub kolegą? To nieprzyjemna sytuacja, która może okazać się zabójcza dla twojej kariery. Jedyny rzeczywisty sposób na zwycięstwo podczas kłótni w pracy polega na zakończe­niu jej tak szybko, jak się da, przez okiełznanie Mózgu Dinozaura i racjonalne zamknięcie dyskusji.

Łatwo to powiedzieć, ale trudniej zrobić. Trudność dotyczy bardziej twojego mózgu niż zaistniałej sytuacji. Twój mózg został tak zaprogramowany, by reagować na agresję jednym z trzech za­chowań: przystąpieniem do walki, ucieczką lub znieruchomie­niem. Zgodnie z tym, taki program, czyli Reakcja Potrójnego U, to relikt, który sięga czasów dinozaurów.

Biznes to nie dżungla. Zwycięża nie ten, kto wrzeszczy najgło­śniej, lecz ten, kto najdłużej zachowuje spokój. Aby zyskać prze­wagę w kłótni, należy unikać schematów Reakcji Gada w nastę­pujący sposób:

Poproś o czas do namysłu. Nikt nie wpadnie w większą złość, jeżeli powiesz: „Poczekaj chwilę. Zanim odpowiem, muszę się zastanowić”. Taka przerwa często wywiera uspokajający wpływ także na drugą osobę.

Posłuchaj głosu serca. Dosłownie. Jeżeli serce zaczyna bić szybciej, bądź ostrożny. Im bardziej jesteś przejęty, tym gorzej myślisz i łatwiej ulegasz schematom Reakcji Gada.

Ogólnie, jeżeli tempo uderzeń serca przekracza sto na minutę, uważaj. Istnieje kilka sposobów, by je zmierzyć. Jeżeli biegasz lub uprawiasz aerobik, znasz odpowiednie metody. Najprostsza wska­zówka dla pozostałych: jeżeli czujesz, że serce bije szybko, uspo­kój się.Znajdź czas i uczyń wysiłek, by się uspokoić. Weź głęboki oddech, policz do dziesięciu, zrób wszystko, co się da, by zmniejszyć napięcie.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.